V naší chatě využíváme k ohřevu vody elektronicky řízených samotížných solárních panelů spojených s vodním čerpadlem vracející do oběhu tlakovou vodu. Tento způsob ohřevu vody není v našich podmínkách úplně běžný, je ekologický a velmi efektivní. Ale vyžaduje také o něco citlivější užívání ve smyslu obsluhy a hospodaření s vodou. 

Pro případ případných problémů s jeho užíváním jsme pro vás připravili jednoduchý manuál, jak problém vyřešit. Pokud byste se rozhodli tento způsob ohřevu vody využít i ve vašem místě, rádi se podělíme se zkušenostmi.

Neteče vám ve sprše tepla voda? Projděte postupně tyto body a velmi pravděpodobně bude problém vyřešen.

Voda na kohoutku v pozici “teplá” má slabý tlak nebo neteče vůbec…

  1. V solárních nádržích už není voda

V zásobnících na střeše je 800 litrů vody – běžně o teplotě 60-95°C. Po smíchání se studenou vodou na 40°C je to cca 1600 litrů teplé vody do sprch a to je běžná denní spotřeba pro 30 a více lidí. Pokud někdo nechal téct vodu jen tak, nebo se sprchovalo více lidí příliš dlouho, voda v zásobnících na střeše došla a čerpadlo nemá co tlačit do sprchového okruhu.

Řešení
Na ovladači solárních panelů zmáčkněte tlačítko pro doplnění vody. Zásobníky se během dalších 2 hodin naplní, dopouštějí vody se automaticky zastaví. A při sluneční aktivitě se voda zase dohřeje.

  1. Nefunguje čerpadlo u solárních panelů

Mohlo dojít k vypadnutí jističe, nebo k jinému problému elektrického charakteru.

Řešení
V takovém případě informujte obsluhu budovy, která jistič s označením “střecha” v pokoji č. 1 nahodí a tlak teplé vody se obnoví. Pokud ani s nahozeným jističem čerpadlo vodu netlačí, je problém složitější a obsluha vám přepne systém do ohřevu vody ze studny elektrickým bojlerem.

Voda v pozici “teplá” teče s dobrým tlakem, ale není teplá.

  1. Voda v zásobnících se nestačila dohřát

V zásobnících na střeše je 800 litrů vody – běžně o teplotě 50-90°C. Po smíchání se studenou vodou na 40°C je to cca 1600 litrů teplé vody do sprch a to je běžná denní spotřeba pro 30 a více lidí. Pokud někdo nechal téct vodu jen tak, nebo se sprchovalo více lidí příliš dlouho, teplá voda došla.

Řešení
Každé ráno se zásoba vody automaticky doplňuje. Pokud chcete i přesto vodu doplnit už v průběhu dne, aby se stihla ještě nahřát, zmáčkněte na ovládači solárních panelů tlačítko pro doplnění vody. Zásobníky se během dalších 2 hodin naplní, dopouštějí vody se automaticky zastaví. A při sluneční aktivitě se voda zase dohřeje.

  1. Jsou špatně nastavené ventily v pokojích

Pokud některý ze spolubydlících pustí v svém pokoji přes ventily pod bojlerem vodu ze studny přes bojler do solárních panelů (chybné nastavení), tlak ze studny je vyšší a přetlačí teplou vodu ze solárů. Pak ve všech pokojích poteče místo teplé vody voda studené v plném tlaku. 

Řešení
Je potřeba obejít všechny pokoje včetně bojleru ke spodním sprchám u El Speedo kanceláře a odstranit chybné nastavení ventilů.

Děkujeme, že s námi šetříte přírodní zdroje. 

Napište nám

Máte dotaz na padáky, létání, nebo cokoliv jiného? Napište nám, rádi s vámi dáme řeč :-)