Pitná a užitková voda – to je u nás téma…

Také hospodaření s užitkovou a pitnou vodou bereme velmi vážně. Sprchy a záchody jsou napájeny užitkovou vodou ze studny, kuchyň a Speed bar je zásobován pitnou vodou z vodního řádu. K ohřevu vody používáme 4 samotížné solární systémy o celkovém objemu 800 litrů. Tuto až na 95° nahřátou vodu ředíme na chladnější a vracíme zpět do uzavřeného oběhu čerpadlem s frekvenčním měničem. Systém funguje jako předehřev k několika elektrickým bojlerům a venkovním sprchám. 

A co elektrická energie na obsluhu těchto systémů? Malá fotovoltaická elektrárna na travnaté střeše budovy o výkonu 3,5 kW se stará o zásobu energie pro vodní čerpadla, ale i celý vnitřní řídící systém. Od jara 2020 budeme mít spuštěnou také novou Aquaponickou farmu. I tento projekt menšího “domácího” farmaření bude od jara 2020 čerpat energii z těchto solárních panelů. 

Najít cestu a rovnováhu v Aquaponii, jak ji energeticky zajistit, efektivně monitorovat a hlavně ekologicky provozovat, to je nejen pro nás velké téma. Právě na projektu s cílem vytvoření autonomního systému efektivního hospodaření s užitkovou vodou spolupracujeme v roce 2019 s VUT Brno.

Společnost Elspeedo s.r.o. realizuje projekt č. CZ.01.1.02/0.0/0.0/18_215/0017930 s názvem „Vývoj systému efektivního hospodaření s užitkovou vodou ve Flight Parku Javorový “.

Cílem tohoto projektu bylo  navrhnout autonomní systém, který umožní efektivně hospodařit s vodou v centru outdoorových aktivit v oblasti pod Javorovým vrchem, kde v minulém roce byla realizována budova “Flight Park Javorový”. Jedná se o ubytovací a sociální zařízení sloužící pro turisty a milovníky outdoorových aktivit v centru Beskyd, které bude díky projektu efektivně a hospodárně nakládat s užitkovou vodou a využívat jí jak pro pěstování rostlin tak i chovu ryb.

V rámci tohoto projektu bylo realizováno:

– analýza a návrh projektové dokumentace jednotlivých bloků pro aquaponní systém,
– analýza a návrh projektové dokumentace jednotlivých bloků pro systém autonomního nakládání s užitkovou vodou budovy,
– analýza a návrh projektové dokumentace jednotlivých bloků pro systém měření fyzikálních vlastností vody a jejich případná úprava,
– analýza a návrh projektové dokumentace pro zajištění elektrické energie a záložní napájení v případě výpadku energetické sítě.
Tento projekt je financován za podpory Evropské unie z prostředků fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu.
Číslo projektu: CZ.01.1.02/0.0/0.0/18_215/0017930
Napište nám

Máte dotaz na padáky, létání, nebo cokoliv jiného? Napište nám, rádi s vámi dáme řeč :-)